Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
Egy friss németországi közvélemény-kutatás szerint a jobboldali populista AfD behozta a baloldali populista Linksparteit, a szélsőjobboldal és a szélsőbaloldal így fej-fej mellett, 9 százalékon áll a német lakosság körében.
Fej-fej mellett áll a jobboldali populista Alternatíva Németországért (AfD) és a baloldali populista Balpárt (Linkspartei) Németországban: egy vasárnapi felmérés szerint azzal, hogy a szélsőjobb egy picit erősödött, a szélsőbal pedig egy picit gyengült, mindketten a német lakosság 9 százalékának támogatását élvezik. A Bild am Sonntagban publikált kutatás szerint az AfD Kelet-Németországban 14 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött, sőt, a keletnémet férfiak körében 18-ot.
A Bildnek nyilatkozó politológus, Ulrich von Alemann szerint ennek oka az, hogy a nyár óta érezhetően jobbra forduló AfD profitál a Németországot egyre inkább keményen érintő menekültválságból: „Az AfD az egyedüli párt, amely féktelenül kihasználja a lakosság egy részében a külföldiekkel szemben élő előítéleteket.”
A pártot nemcsak a hesseni tartományi miniszterelnök, a kereszténydemokrata Volker Bouffier szélsőjobboldalizta le a hétvégén („az AfD éppen csúszik le a szélsőjobboldali sarokba”), de egykori elnökségi tagja, az AfD-exelnökével, Bernd Luckével együtt onnan kilépő, majd Alfa néven új konzervatív pártot alapító Hans-Olaf Henkel is, amikor azt mondta, az AfD egy szörnyeteg, a neonáci párt, az NPD light verziója.
Angela Merkel kereszténydemokratái továbbra is vezetnek: a CDU 36 százalékon áll. A szociáldemokraták picit erősödve 26 százalékon, a liberális FDP 4 százalékon, a zöldek 10 százalékon állnak. Az AfD és a Linkspartei 9 százalékos értékéhez a kutatás készítői hozzáteszik: az AfD eddig minden választáson jobban szerepelt a felmérésekhez képest, mivel a szélsőjobb támogatói nem minden esetben vallják be pártpreferenciájukat.